End Polio Now, 2024

End Polio Now, 2024
💙

Pe 24 octombrie am sărbătorit Ziua Luptei împotriva Poliomielitei, boală degenerativă care afectează, prin paralizie, copiii. End Polio Now este proiectul internațional al Rotary care va eradica această maladie.

Poliomielita sau paralizia infantila este o boala virala, infectioasa, produsa de virusul poliomielitic (virus din clasa enterovirusurilor) care poate determina paralizie, dificultati de respiratie si chiar deces. Pare sa existe din timpuri stravechi, fiind mentionat chiar si in picturile si sculpturile egiptene antice.

Exista trei tipuri de virus polio (tip1,2,3) care infecteaza cu predilectie copiii sub 5 ani, dar sunt numeroase cazurile intre 4-15 ani.

In 1955, a fost inventat un vaccin si a fost introdus pe scara larga. Datorita eforturilor globale, poliomielita a fost eliminata din emisfera vestica pana in 1994 si a scazut considerabil la nivel mondial. Cazurile cauzate de poliovirus salbatic au scazut cu peste 99% din 1988, de la aproximativ 350 000 de cazuri atunci, la 33 de cazuri raportate In 2018.

Prin sprijinul rapid al partenerilor noștri, Cluburile Rotary din București au iluminat în culorile programului mondial de împotriva Poliomielitei - roșu și galben - 4 clădiri emblematice în București: Guvernul României, Ateneul Român, Opera Națională București și JW Marriott Bucharest Grand Hotel.

Lupta împotriva Poliomielitei continuă!

#EndPolioNow
#rotaryinternational