Eveniment: Recital Muzical Chopin & Champagne, Ediția Rotary Club București 2024

13.9.2024

Săptămâna aceasta a avut loc recitalul Ansamblului Art Avenue, format din pianista Mădălina Pașol și violonistul Ondin Brezeanu, alături de tinerii artiști Ava Pașol (14 ani – violoncel), Maria Maleș (14 ani – pian) și Andrei Zefir Brezeanu (17 ani – vioară). De asemenea, baritonul Silviu Alexandru Mihăilă s-a alăturat ansamblului, aducând o notă distinctă evenimentului.

Cei patru artiști au fondat Ansamblul Art Avenue, care are ca scop promovarea tinerelor talente, oferindu-le ocazia de a cânta alături de artiști consacrați ai scenelor din România. În cadrul acestui recital, au mai participat și Cătălin Pașol (violoncel) și Daniel Vots (violă), ambii membri ai Orchestrei Naționale Radio, contribuind la un spectacol de excepție.

Evenimentul a avut loc la Institutul Internațional de Arte, marcând prima ediție a Concursului-Festival Art Avenue. Acesta oferă tinerilor muzicieni posibilitatea de a evolua alături de Ansamblul Art Avenue în cadrul unui concert ce va avea loc la Breaza, pe 2 noiembrie 2024.

Recitalul „Chopin & Champagne – Ediția Rotary” din 12 septembrie 2024 a fost dedicat strângerii de fonduri pentru susținerea acestui proiect, inclusiv pentru oferirea de burse. Publicul a avut privilegiul de a asculta un program rafinat, incluzând opere de J.S. Bach, A. Vivaldi, F. Liszt și C. Saint-Saëns, alături de aranjamente originale ale artiștilor.

Mulțumiri speciale Mădălinei Pașol, lui Silviu Alexandru Mihăilă și întregii echipe de artiști pentru un recital plin de emoție, pasiune și virtuozitate, care ne-a îmbogățit sufletește.

Pentru cei care doresc să sprijine în continuare proiectul, contribuțiile pot fi făcute în contul ASOCIAȚIEI ROTARY CLUB BUCUREȘTI, cu mențiunea "ART AVENUE" – RO89CECEB31930RON2937585.