Multiplul campion mondial la șah, Florin Gheorghiu, în vizită la ședința săptămânală a clubului nostru

18.10.2024

Întâlnirea săptămânală a Rotary Club București cu invitați de excepție.

La cea mai recentă întâlnire săptămânală a Rotary Club București, am avut onoarea de a-i primi ca invitați speciali pe Florin Gheorghiu, multiplul campion internațional la șah și o adevărată legendă a sportului minții, și pe Constantin Rotariu, cofondator Bitcoin România, inovator în domeniul criptomonedelor.

Florin Gheorghiu este o personalitate de referință în șahul românesc și internațional. Deja la vârsta de 13 ani, a devenit campion național la juniori, iar la 16 ani câștiga primul său campionat național la seniori, un titlu pe care avea să-l obțină de nouă ori pe parcursul carierei sale. În 1963, la Campionatul Mondial de juniori de la Vrnjačka Banja, a adus României primul titlu mondial la șah, un moment istoric care a marcat începutul unei cariere spectaculoase.

Primul mare maestru român la șah, Florin Gheorghiu, a reprezentat România la nu mai puțin de 14 olimpiade de șah și a jucat 459 de partide pentru echipa națională, obținând un scor remarcabil. La patru olimpiade (Lugano 1968, Nisa 1974, Buenos Aires 1978 și Dubai 1986) a terminat neînvins. A fost de asemenea liderul echipei naționale la numeroase competiții internaționale, inclusiv la campionate europene și balcaniade.

Alături de el, Constantin Rotariu, pe lângă expertiza sa în criptomonede, și-a împărtășit și pasiunea pentru șah, o activitate pe care o consideră esențială în dezvoltarea gândirii strategice și a luării deciziilor. Șahul, în viziunea sa, este mai mult decât un simplu joc - este un mod de a antrena mintea pentru provocările complexe

Ne bucurăm să aducem împreună astfel de personalități excepționale la Rotary Club București, continuând să ne implicăm activ în comunitate și să oferim inspirație prin exemple de succes și perseverență.