Ajută un copil să meargă la școala, ed. a XIV-a, Comuna Oituz

9.9.2024
Ajută un copil să meargă la școala, ed. a XIV-a, Comuna Oituz

Rotary Club București, împreună cu clubul înfrățit Rotary Zell am See (Austria), au organizat cu succes cea de-a 14-a ediție a proiectului "Ajută un copil să meargă la școală" în perioada 6-8 septembrie, la Oituz, jud. Bacău. La această ediție ni s-au alăturat și prietenii din cadrul cuburilor Rotary Club Onești, Rotary Club Alba Iulia Civitas Solis, Rotary Club Alexandria, Rotary Club Brăila, Rotary Club Chișinău, Rotary Club Ploiești, Rotary Club Vaslui, cărora le transmitem mulțumirile și aprecierile noastre pentru contribuția semnificativă și suportul oferit.

De asemenea, ne exprimăm întreaga apreciere tuturor partenerilor pentru implicarea și efortul depus, care au contribuit semnificativ la reușita evenimentului.

Coordonată de colegul nostru Paul Popescu, Past-President al Rotary Club București (2005-2006), acțiunea a avut ca beneficiari 100 de copii din două școli din comuna Oituz, județul Bacău, provenind din familii cu posibilități materiale limitate. Primăria din Oituz ne-a sprijinit prin punerea la dispoziție a Căminului Cultural, oferindu-ne un cadru adecvat pentru desfășurarea evenimentului.

Obiectivul principal al proiectului este de a sprijini elevii din familii defavorizate să înceapă anul școlar în condiții decente, oferindu-le ghiozdane, rechizite, îmbrăcăminte și încălțăminte. An de an, proiectul se mută în localități diferite din România, acolo unde există o nevoie acută de sprijin pentru ca toți copiii să poată merge la școală fără griji materiale.

Mulțumim, Dynamo I The European Cloud Alternative, pentru implicare: https://www.dynamo.cloud/

Invităm toți cei care doresc să se alăture acestui demers să ne contacteze la adresa de email: secretar@rotarybucuresti.ro sau direct pe colegul nostru, Paul Popescu. Împreună putem continua să facem o diferență în viața copiilor care au cea mai mare nevoie de sprijinul nostru!

#PeopleOfAction