Salvează-i pe salvatori!

7.4.2020
Salvează-i pe salvatori!

O CAMPANIE DE STRÂNGERE DE FONDURI PENTRU SPRIJINIREA SPITALELOR ȘI MEDICILOR ÎN LUPTĂ CU COVID-19, INIȚIATĂ DE CLUBURILE ROTARY DIN BUCUREȘTI.

Medicii sunt prima linie de luptă. Și cea mai importantă.

În următoarele săptămâni, limitele sistemului medical din România vor fi puse serios la încercare, din cauza efectelor pandemiei COVID-19. Personalul medical și spitalele României sunt în prima linie de luptă. Ei au nevoie de resurse pentru a combate efectele noului tip de Coronavirus: echipamente medicale, echipamente de protecție, substanțe dezinfectante medicale, teste diagnostic.

Despre campanie

Rotary lansează această campanie de strângere de fonduri cu scopul de a servi cauzei care acum contează cu adevărat cel mai mult, și anume să îi păstrăm sănătoși pe medici, pe asistenții medicali, pe infirmieri, pe laboranți și pe cei care lucrează pe ambulanțe.

”Salvează-i pe salvatori!” este o inițiativă complexă, cu strângere de fonduri în rândul colegilor noștri din Rotary dar și în rândul membrilor comunității, preocupați de înlăturarea rapidă a pericolului.

Ce ne propunem

Ne propunem să strângem o sumă de peste 200.000 de euro. Suma va fi pusă la dispoziția echipei noastre de specialiști în achiziții care lucrează deja, în colaborare cu autoritățile, la procurarea materialelor și aparatelor necesare.

Implică-te și hai să facem, împreună, diferența care ne va trece cu bine prin aceste vremuri grele.

Deja s-au strâns și donat echipamente de: 153.256 euro

Cum poți ajuta?

Contribuind cu donații pentru protecția personalului medical împotriva îmbolnăvirii lor. Putem astfel achiziționa: măști, viziere, ochelari, mânuși, combinezoane, halate, substanțe medicale de dezinfecție, precum și teste rapide de diagnosticare a COVID-19, ventilatoare mecanice pentru respirație artificială, anexe și consumabile.

Solidari, pentru România, reușim să fie bine.

Donează prin Bancă

Asociația Rotary Club Cișmigiu
CUI 33839972
Banca Comerciala Romana
Lei: RO94 RNCB 0071 1439 3769 0004
Asociația Rotary Club Nord
CUI 40034010
Banca Transilvania
Euro: RO75 BTRL EURC RT04 6215 7302

Update:

Suntem bucuroși că am strâns peste 150.000 EUR pentru protecția personalului medical din linia întâi!
Vă mulțumim!

Ne-am mobilizat să achiziționăm echipamente și aparatură astfel:
✅ 1 ventilator Lyra 2 invaziv
✅ 1 ventilator Astral non-invaziv
✅ 6,000 măști trei pliuri
✅ 2,500 măști FFP2
✅ 9,500 mănuși
✅ 4,220 combinezoane
✅ 2,000 botoși
✅ 275 l dezinfectant
✅ 1000 viziere
✅ alte consumabile

Toate acestea sunt direcționate către spitale din București: Institutul Național de Boli Infecțioase Prof. Matei Balș, Spitalul Clinic Colentina, Spitalul de Urgență București, Institutul Clinic Fundeni, Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, Spitalul Clinic de Copii Grigore Alexandrescu dar şi în ţară: Spitalul Clinic Județean de Urgență Brașov și Spitalul de Urgenţă Petroşani.