Rotary Club București susține Concursul Național „Memorial Henri Coandă”, Ediția 45

3.6.2024

Rotary Club București a susținut Concursul Național „Memorial Henri Coandă” Ediția 45, organizat de Clubul Copiilor Nicolae Mateescu Pucioasa, împreună cu Ministerul Educației, Primăria Pucioasa și ISJ Dâmbovița. Cel mai longeviv concurs de aeromodele captive din România, care se desfășoară încă din 1976.

Suntem mândri să sprijinim Concursul Național „Memorial Henri Coandă”, la au participat 12 județe din România și un echipaj din Chișinău, Republica Moldova. S-au întrecut timp de 3 zile la mai multe categorii de aeromodele, rachetomodele, automodele, micromodele.

Clubul Copiilor Pucioasa, cu o tradiție de 71 de ani, continuă să inspire generații de copii. Înființată în 1953, această instituție este un exemplu de efort și ambiție colectivă.Prin sprijinul nostru, concursul a beneficiat de materiale și echipamente esențiale pentru desfășurarea activităților.

De asemenea, Muzeul Aviatic Pucioasa, care poartă numele colegului nostru, General Cosmonaut Dumitru-Dorin Prunariu,  este o lucrare de mare anvergură, unic în țară și în Europa prin faptul că este realizat numai de copii, cu ajutorul profesorilor de aeromodele (Dumitru, Sandu, Nicolae Diaconescu). Muzeul cuprinde peste 300 de machete de aeronave, statice și zburatoare. https://www.pucioasa-modelism.ro/muzeul-aviatic/

Mulțumim Clubului Copiilor „Nicolae Mateescu” Pucioasa pentru parteneriat și dedicare!#RCB #ClubulCopiilorPucioasa #educație #inovație #rotaryinternational

PROGRAMUL CONCURSULUI:

Vineri 31 MAI 2024

8.00 - 10.00 - sosirea concurenților
10.30 - 11.00 - primirea invitaților, oficialităților
11.00 - 11.30 - deschiderea festivă
11.30 - 12.00 - survol aviatic - SMFA - A.R. - SSAvC
15.00 - 18.00 - probe concurs - MSA - F4B - Automodele (pista clubului).
15.00 - 18.00 - probe concurs micromodele - sala sport stadion

Sâmbătă 1 IUNIE 2024

9.00 - 12.00 - probe concurs F4B - automodele (pista clubului )
15.00 - 17.00 - Cupa Ing. Ioan Zeicu - dealul Moțăieni

Duminică  2 IUNIE 2024

10.00 - 11.00 - festivitatea de premiere
11.00 - plecarea concurenților - închiderea concursului.