17.12.2018

În prag de sărbători, Rotary Club București s-a reunit într-o atmosferă festivă cu ocazia Petrecerii de Crăciun.

Ne-am bucurat să il avem alături pe guvernatorul Districtului 2241 Romania și Moldova, Cristian V Jurji, la acest eveniment dedicat omagierii prietenului nostru, membru al Rotary Club București, Alexandru Moroșanu și perpetuării memoriei sale prin susținerea Concursului de Violoncel „Alexandru Moroșanu”.

Alexandru Moroșanu ”Iubea tinerii, iubea muzica, iar violoncelul făcea parte din fiinţa lui”. În acest context, în fiecare an, Rotary Club București va oferi o bursă tinerilor participanți, recunoscând meritele acestora și încurajând talentul adevărat.

Fondurile strânse în cadrul evenimentului vor premia talentul unui tânăr participant la ediția 2019 a Concursului de Violoncel Alexandru Moroșanu. 👏

Președintele clubului, Gratiela Badicu, a înmânat diploma de Ambasadori ai Rotary Club București lui Peter Agripa și Dumitru-Dorin Prunariu.

Rotary Club București este primul club Rotary International înființat în România, pe 8 aprilie 1929. Povestea clubului nostru este remarcabilă prin calitatea membrilor săi. De-a lungul timpului, au construit mișcarea Rotariană în România personalități impresionante din istoria acestei țări.

Suntem onorați să îi numim prieteni și să îi avem alături de noi!

#AlexandruMorosanu
#PeopleOfAction