Proiectul de la Braila – 5 septembrie

10.9.2020
Proiectul de la Braila – 5 septembrie

In urma cu noua ani lua nastere un proiect care ulterior se va numi ”Ajuta un copil sa mearga la scoala”. Atunci, la Tulcea, impreuna cu Clubul Rotary din localitate, am adus sisteme informatice pentru un numar de 13 scoli din Delta Dunarii.

Am fost sustinuti in aceasta actiune de mai multe cluburi din Districtul 2241 si de R.C. Zell am See.

Ulterior proiectul s-a canalizat strict asupra unei localitati in care, impreuna cu prietenii rotarieni din judetul respectiv, am adus rechizite scolare, ghiozdane, incaltaminte pentru copiii din familii defavorizate si nu numai.
Anul acesta, la a IX-a editie, am fost impreuna cu prietenii de la Rotary Club Braila si prieteni rotarieni din tara, in localitatea Unirea, Jud. Braila.

72 de copii au primit rechizite, ghiozdane, incaltaminte, treninguri.

10 biciclete, 10 computere , 10 televizoare impreuna cu multe alte piese de mobilier, saltele, imbracaminte, incaltaminte etc. au fost daruite comunitatii sambata, 05.09.2020.

Cu sentimentul unei misiuni indeplinite ne-am propus ca in anul 2021, cu prilejul editiei a X-a – evident jubiliar – sa ne revedem la Alexandria unde gazda ne va fi clubul din localitate.