Proiectul „Ajută un copil să meargă la școală” a ajuns la ediția a XII-a

22.8.2023
Proiectul „Ajută un copil să meargă la școală” a ajuns la ediția a XII-a

În urmă cu 12 ani lua naștere un proiect care ulterior se va numi ”Ajută un copil să meargă la școală”, coordonat de Paul Popescu, Past-President RCB 2005-2006. Atunci, la Tulcea, împreună cu Clubul Rotary din localitate, am adus sisteme informatice pentru un număr de 13 școli din Delta Dunării.

Am fost sustinuți în această acțiune de mai multe cluburi din Districtul 2241 și de Rotary Club Zell am See.

Ulterior proiectul s-a canalizat strict asupra unei localități în care, împreuna cu prietenii rotarieni din județul respectiv, am adus rechizite școlare, ghiozdane, încălțăminte pentru copiii din familiile defavorizate și nu numai.

Acestea sunt localitățile în care am desfășurat acțiuni în toată această perioadă:

2012 - 13 școli din Delta Dunării, Jud. Tulcea

2013 - Pechea, Jud. Galați

2014 - Berezeni, Jud. Vaslui

2015 - Budești, Jud. Neamț

2016 - Almașu Mare, Jud. Alba

2017 - Lapoș, Jud. Prahova

2018 - Helegiu, Jud. Bacău

2019 - Deleni, Jud. Iași

2020 - Unirea, Jud. Brăila

2021 - Călmățuiu de sus, Jud. Teleorman

2022 - Chișinau, Rep. Moldova

2023 - Urecheni, Jud. Neamț (în curs)

În cursul zilei de ieri a fost transportată cea mai mare parte a obiectelor pentru proiectul "Ajută un copil să meargă la școală - Urecheni", ediția a XII-a, care se va derula în perioada 31 august -03 septembrie 2023.

Mulțumim tuturor celor care susțin acest proiect și vă încurajăm să o faceți în continuare!

Donații se pot face în contul de mai jos, cu mențiunea "Ajuta un copil sa mearga la scoala". Fondurile colectate vor fi utilizate în totalitate în cadrul acestui proiect, din acest an sau/și în cadrul evenimentului care va avea loc anul viitor, într-o altă localitate defavorizată din România.‍Asociatia Rotary Club București

Codul de Identificare Fiscală: 11158198

Cont Bancar (IBAN): RO89CECEB31930RON2937585