Incursiune în istoria Rotary International și a Districtului 2241

23.2.2020
Incursiune în istoria Rotary International și a Districtului 2241

Pe 23 februarie 1905 a luat naștere la Chicago primul club Rotary din lume, la inițiativa avocatului Paul Harris, un club în care profesioniști din diverse domenii se puteau întâlni, schimba idei și forma prietenii consistente și de durată.

„Service Above Self” a devenit de atunci o deviză mondială, un crez pentru milioane de rotarieni care dedică „mai presus de sine” din timpul și resursele lor celor care au atât de multă nevoie de ajutor.

Drept urmare, la mulți ani, tuturor Rotarienilor! Mișcarea din care facem și noi parte a implinit 115 ani și continuă să facă schimbări benefice în lume.

Cu această ocazie, colegul nostru, Peter Agripa Popescu a susținut o prezentare deosebită intitulată „Incursiune în istoria Rotary International și a Districtului 2241” în cadrul reuniunii Rotary Club București. O seară frumoasă și interesantă de care ne vom aminti mereu!