Imprimantă Braille donată de RCB Asociației Nevăzătorilor din România

12.4.2023
Imprimantă Braille donată de RCB Asociației Nevăzătorilor din România

În urma evenimentului caritabil "Cina pe nevăzute" organizat în luna decembrie a anului trecut de Rotary Club București și Asociatia Nevazatorilor din Romania, desfășurat în cadrul JW Marriott Bucharest Grand Hotel, am putut achiziționa pentru tipografia Braille a Asociației Nevăzătorilor din România o imprimantă de ultimă generație, Index Braille, în valoare de 18.000 de euro.

Zilele trecute am avut onoarea de a fi invitații Asociatiei Nevăzătorilor din România pentru a ne bucura alături de aceștia de imprimanta Braille achiziționată. Acest lucru a fost posibil prin contribuțiile din partea sponsorilor și participanților în cadrul evenimentului "Cina pe nevăzute". Noua imprimantă este folosită cu succes pentru imprimarea de manuale și cărți dedicate elevilor celor 7 școli de nevăzători din România. Vedeta zilei a fost Abecedarul, imprimat pe Index Braille în condiții deosebite, cartea fiind deja sub degetele multor învățăcei.

Mulțumim partenerilor pentru întreaga susținere, fără de care evenimentul nu ar fi fost posibil:

JW Marriott Bucharest Grand Hotel

MET România

MagnaPharm

SmartExperience.ro

Bunzl

Mulțumim tuturor prietenilor din cadrul Rotary Club Pipera, Rotary Club București Cișmigiu, Rotary Club București Levant, Rotary Club Bucuresti Nord, Rotaract Club București, dar și tuturor participantilor și voluntarilor care ne-au fost alături!

Împreună suntem #PeopleOfAction #RCB #D2241