Finala Concursului Național de Inovație Tehnică & IT DaVinci 2024

14.5.2024
Finala Concursului Național de Inovație Tehnică & IT DaVinci 2024

Sâmbătă, 11 mai, la sediul Bosch România, a avut loc finala națională a celei de-a IX-a ediții a Concursului Național de Inovație Tehnică & IT DaVinci.

DaVinci Contest promovează excelența profesională, creativitatea, inovația și valorile etice ale participanților, precum și fair-playul competițional. Pentru a fi la curent cu ultimele noutăți și informații despre concurs, urmăriți pagina oficială de Facebook a DaVinci Contest.

Concursul se organizează anual în scopul încurajării, promovării și recunoașterii valorilor în domeniul de inovare tehnică și IT, cât și pentru a da un impuls antreprenorial bazat pe inovare. Concursul este deschis pentru participare tuturor elevilor din România și Republica Moldova - și cuprinde două secțiuni:

• Secțiunea 1: pentru elevii claselor V-VIII
  • Secțiunea 2: pentru elevii claselor IX-XII

În cadrul examinării lucrărilor, prioritate s-a acordat inovațiilor care au un impact pozitiv asupra soluționării unor probleme ce țin de necesitățile curente ale societății și contribuie la dezvoltarea acesteia. Felicităm câștigătorii ediției din acest an!

La gimnaziu clasamentul a fost completat de proiectele:

Locul I:
“ThermoMelt-Solar Sistem” de la Academia de Informatică Brașov

Locul al II-lea:
“ANVELOPA SIGURĂ” de la Academia de Informatică Brașov

Locul al III-lea:
“Self Sustainable Station of the Future”
de la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București

Mentiune:
“SERA SMART” de la Scoala Gimnazială "Vasile Conta" Iași

Iar pentru liceu, cele mai bune proiecte au fost:

Locul I:
“LIBELULA. TURBINA EOLIANA CONTRAROTATIVA CU AX INCLINAT”
de la Academia de Informatică Brașov

Locul al II-lea:
“Multitouch.AI - Educatia 4.0.
 Gamification și utilizarea AI pentru crearea de filme educaționale, de la Colegiul Național "Mihai Eminescu" Satu Mare

Locul al III-lea:
“Mercurius Med”
de la Centrul Județean de Excelență Brăila

Mentiune:
“Ozon Pulser _ generator de ozon”
de la Palatul Copiilor Bistrița

Comisia de Jurizare:

Dumitru-Dorin Prunariu, singurul cosmonaut român care a ajuns vreodată în spațiul cosmic, Președinte Comisie Jurizare, Membru Rotary Club București;

Camelia Botezatu, Manager Editura Paideia, Președinte Rotary Club București

Prof. Alexandru Mironov, Director Onorific Revista Stiinta&Tehnica;

Sorin Vultureanu, Software Engineering Group Manager Bosch România

Florin Micu, Managing Partner AutoExpert Media, Membru Rotary Club București;

Constantin Crăciun, CEO Zalmotek

Alexandru Isbășoiu, Coordonator DaVinci, Past-President Rotary Club București;

Mulțumim în mod deosebit sponsorilor noștri, Bosch Romania – pentru susținerea proiectului și oferirea locației pentru desfășurarea fazei naționale, dar și Fundatiei Autonom pentru sprijinul oferit în organizarea evenimentului!

Ca în fiecare an, colegul nostru, cosmonautul Dumitru-Dorin Prunariu a condus juriul împreună cu domnul Alexandru Mironov, din partea revistei Stiinta si Tehnica.

De asemenea, companiile Bosch, Zalmotek și grupul de firme Auto Motor si Sport s-au implicat inclusiv in jurizarea concursului, iar companiile Bookster, Bosch și Twinkle Star ne-au susținut cu premii pentru câștigători.

Partenerii de la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci - OSIM au susținut o interesantă prezentare pentru elevi, despre modalitatea în care își pot proteja invențiile și despre importanța acestui demers.

Mulțumiri deosebite:
Rotaract Club București
Interact Club București
Fundația Cosmonaut Dumitru Dorin Prunariu
Word Colony România
Emblematic România
Ixodron
Adservio
Catalyst Romania

Echipă Rotary Club București:
Alexandru Isbășoiu
Dumitru-Dorin Prunariu
Camelia Botezatu
Florin Micu
Dorian Sărmășan
Adrian Gavrilă
Doina Drăghia
Mircea Roman
Valentin Macec
George Ionuț Bădița
Marius Leucuția
Dana Iftimoaie
Grațiela Bădicu
Silviu Alexandru Mihăilă
Mihaela Olaru
Ionuț Șaulea
Cristina Andreea Curcan

Echipă Rotaract Club București:
Ana Teusdea
Alexia Iulia Dobrinescu
Dragoș Andrei Ulea
Leon Schonfeld
Daiana Avadane
Andreea Grama

Aprecieri și mulțumiri tuturor colegilor prezenți, donatorilor și sponsorilor care au susținut proiectul, echipelor participante, părinților și profesorilor coordonatori - și vă așteptăm pe toți cu noi proiecte inovative, la ediția a X-a a concursului DaVinci, în 2025!

Cu prietenie,

Rotary Club București