Eveniment vernisaj și recital muzical "Contemporan în România", Sala Radio

Eveniment vernisaj și recital muzical "Contemporan în România", Sala Radio

A fost o deosebită plăcere să îi ascultăm pe membrii Big Band-ului în dublă ipostază: de interpreți, dar și de compozitori ai pieselor de jazz pe care le veți asculta, o parte dintre acestea fiind cântate în primă audiție absolută. GEORGE NATSIS - pianistul ansamblului - saxofoniștii PAOLO PROFETI și CĂTĂLIN MILEA, chitaristul LIVIU NEGRU, trombonistul FLORIAN RADU și trompetiștii LAURENȚIU MOISE și SEBASTIAN BURNECI, membru aspirant al clubului nostru. Repertoriul a cuprins și o lucrare compusă de Marian Georgescu, fost chitarist al ansamblului, care a trecut în neființă în anul 2019.

Concertul s-a derulat sub conducerea muzicală a dirijoarei ansamblului, SIMONA STRUNGARU. Piesele interpretate au fost însoțite și de proiecții video pe orga Sălii Radio, realizate de IOANA HALUNGA.

În paralel cu seara de jazz propusă de Big Band, Sala Radio a găzduit expoziția de pictură și grafică „CENTAUR”, ce a reunit lucrări realizate de artiștii plastici AUREL BULACU, GHEORGHE CARUȚIU, FLORIN CODRE, DARIE DUP, CĂTĂLIN GUGUIANU, IULIA MIHALCEA, FLORIN STOICIU și ION TIȚOIU, fiecare artist având o abordare stilistică diferită a temei ecvestre, păstrând în același timp unitatea întregului. Legătura dintre concert și expoziție este dată de faptul că atât dirijoarea Big Band-ului Radio - Simona Strungaru - cât și prim-trompetistul Sebastian Burneci au compus fragmentele muzicale ce însoțesc lucrările expoziției.

Felicitări și mulțumiri tuturor!