Dotarea Spitalului de copii “Victor Gomoiu”

25.1.2018
Dotarea Spitalului de copii “Victor Gomoiu”

Clubul Rotary Bucuresti continua si in acest an proiectul de echipare a sectiei ORL din cadrul Spitalului de copii “Victor Gomoiu” din Bucuresti, venind in sprijinul comunitatii locale prin dotarea cu echipamente de diagnosticare in valoare de 22000 RON.Astfel, au fost achizitionate de Rotary Club Bucuresti si donate sectiei ORL un audiometru, unic in Romania in acest moment, sub forma unei tablete cu un program interactiv pentru copii care detecteaza hipoacuzia si un timpanometru.Acest proiect se realizeaza in contextul in care la noi in tara 3 copii din 1000 de nou nascuti prezinta probleme de surditate . Dotarea cu aceste echipamente da posibilitatea diagnosticarii la timp si corect a copiilor cu hipoacuzie.Proiectul a fost condus de presedintele Rotary Club Bucuresti, District2241, Marius Leucuția.