Domeniile Ostrov, alaturi de noi la Balul Femeii Rotary International

18.3.2024
Domeniile Ostrov, alaturi de noi la Balul Femeii Rotary International
Domeniile Ostrov au fost alaturi de noi si in acest an la Balul Femeii Rotary International. Suntem extrem de recunoscatori pentru sprijinul acordat proiectului nostru caritabil "Balul Femeii Rotary International", in cadrul caruia se vor strange fonduri cu directionare catre: achizitia de aparatura medicala pentru sectia ATI Neonatologie a Spitalului Clinic "Prof. Dr. Panait Sirbu" - Maternitatea Giulesti. Implicarea lor este esentiala pentru a ne ajuta sa atingem obiectivele si sa facem o diferenta reala in vietile celor vulnerabili.

La "Domeniile Ostrov", acest taram mirific al Dobrogei, cu un farmec aparte, cultura vitei-de-vie si a vinului face parte din istoria locului, din spiritualitatea, arta si mentalitate locuitorilor.

Nascuta din vise si legende, ireala, inzestrata cu har profetic si purtatoare a tineretii vesnice, NAIADA, te apropie de dragoste si frumusete.

Vinurile de la Ostrov sunt produse din struguri de pe parcele minutios selectate, in care conditiile pedoclimatice, influenta Dunarii si maiestria oenologului isi pun amprenta in structura si complexitatea lor.

NAIADA Syrah Rosé este vinificat prin metoda Saignee. pentru a pune in valoare cele mai impresionante calitati făcându-l irezistibil,elegant. Il putem caracteriza printr-o culoare rose somon pal, stralucitoare, olfactiv exploziv, tanar. prospat, dominat de arome de cirese copte si petale de trandafiri, insotite de note de flori de primavara, tipice. Este suveran intr-o asociere la petreceri cu prietenii, dar mai ales cu salate crocante si preparate fine din peste si fructe de mare.

Vinul NAIADA FETEASCA NEAGRA, elegant, dar in acelasi timp salbatic, poate fi caracterizat printr-o culoare rosie purpurie inchisa, stralucitoare, olfactiv atragator, bine structurat, su arome puternice de prune bine copte, uscate, coacaze, cu tanini puternici, o tenta lemnoasa catifelata, datorata maturarii in butoaie de stejar. Este prietenos intr-o asociere cu preparate din carne rosie si legume la gratar sau cuptor, cu sosuri consistente si condimentate, dar mai ales cu branzeturi fine, lejere.

NAIADA SAUVIGNON BLANC este creat conform tendintelor actuale de consum, suplu, elegant, atractiv. Are o culoare galben verzui, stralucitoare, este olfactiv generos, dominat de arome de citrice, de grepfruit, lamaie, strapuns de note de flori de camp. Este interesant intr-o asociere cu antreuri si preparate reci si calde din peste si fructe de mare cu sosuri fine si consistente.

Generozitatea si daruirea lor ne inspira si ne motiveaza sa ne continuam calatoria faptelor bune!

#excelenta #solidaritate
#DomeniileOstrov