Acțiune premergătoare: Ajută un copil să meargă la școală, Ed. a XIV-a, 2024

23.6.2024
Acțiune premergătoare: Ajută un copil să meargă la școală, Ed. a XIV-a, 2024

Proiectul "Ajută un copil să meargă la școală" este o inițiativă caritabilă derulată începând cu anul 2012 de Rotary Club București în parteneriat cu cluburi Rotary locale din zonele vizate. Scopul proiectului este de a sprijini copiii din familii defavorizate să meargă la școală prin donarea de rechizite, ghiozdane, îmbrăcăminte și încălțăminte.

În fiecare an, proiectul se desfășoară într-o nouă localitate din România unde există o nevoie identificată de sprijinire a copiilor pentru a merge la școală în condiții decente.

Săptămâna aceasta s-a desfășurat o acțiune premergătoare a ediției a XIV-a "Ajută un copil să meargă la școală", în Comuna Muntenii de Jos, din județul Vaslui.

În mod special, dorim să-l felicităm pe colegul nostru, Paul Popescu, pentru munca sa exemplară și pentru devotamentul de care a dat dovadă. Paul, implicarea ta a fost fundamentală pentru reușita acestei ediții și suntem profund recunoscători pentru tot ceea ce ai realizat alături de colegii noștri din clubul Rotary Club București, Rotary Club Onești și Rotary Club Vaslui.

Inițiativa urmărește să ofere copiilor defavorizați posibilitatea de a merge la școală și de a avea acces la educație, pentru a le îmbunătăți șansele de a ieși din sărăcie și a se integra social.

Ediția a XIV-a va avea loc în luna septembrie, la Onești - și invităm pe toți cei care doresc să se implice să ne contacteze pe email la secretar@rotarybucuresti.ro sau direct pe colegul nostru Paul Popescu.

#PeopleofAction